بهترین روش برای یادگیری یک کاتا عبارت است از :

۱- حرکت پاها و چرخشها را بیاموزید.

۲- حرکت دستها را یاد بگیرید.

۳حرکات پاها و دستها را با هم یاد بگیرید.

۴- بتدریج روشهای تنفس (دم و بازدم) تمرکزها را در هر قسمت کاتا بیاموزید. کاتا را تکمیل و به حد کمال برسانید.زمان کیای کشیدن را یاد بگیرید.

۵- در هر بار تمرین حداقل سه بار پشت سر هم یک کاتا را اجرا کنید.

 

بعد از یادگیری یک کاتا به چند روش میتوان روی آن کاتا تمرین کرد:

۱- کاتا را بدون تکنیکهای دست فقط حرکتهای پا و داچی ها را انجام دهید.

۲- بدون حرکت در حالت ایستاده فقط تکنیکهای دست را اجرا کنید.

۳- کاتا را با چشم بسته و دقت کامل اجرا کنید.

۴- چشمها را ببندید و کاتا را در ذهن خود اجرا کنید.

 ۵- کاتا را به صورت قرینه اجرا کنید.

۶- کاتا را از آخر به اول اجرا کنید.

۷- کاتا را با سرعت بسیار کم مانند فیلمی که کند نمایش می دهند اجرا کنید (اسلو موشن) ولی به صورتی کامل و دقیق و کاملا اصولی باشد

 

تذکرات:

۱.در صورتی که به صورتهای فوق تمرین می کنید یک در میان یک بار کاتا را کامل اجرا کنید.

۲.در کلیه حالات کاتا سعی کنید روی حرکتها و زاویه ها و تکنیکها فکر کنید .تلاش کنید پی به مقصود و منظور هر حرکت (به اصطلاح بونکای آن) ببرید.استقرار صحیح داچیها جهت ها و دید را موشکافانه بررسی کرده و تجزیه تحلیل کنید.عیوب خود را به این طریق میتوانید برطرف کنید.

۳.جلوی آینه کاتا اجرا کنید تا بهتر و کاملتر بتوانید نقصهای خود را بررسی کنید. از یک دوست خواهش کنید تا کاتای شما را ببینید و نظر دهید.

۴.هنگام اجرای یک تکنیک تصور کنید که آنرا در عالم واقع روی بدن یک حریف حقیقی انجام میدهید.

۵.کاراته به ترتیب عبارت است از :

۱- کیهون

۲- کاتا

۳- کومیته

یعنی مقدمه کاتا کیهون است و مقدمه کومیته کاتا در واقع اگر کیهون خوب تمرین کنید کاتای خوب خواهید زد و اگر کاتا را خوب اجرا کنید قادر به انجام کومیته عالی خواهید بود.

 ۶.کاتا باید حس شود و کم کم با گذشت زمان توسط ادراک یک کاراته کا جذب شود.استادان کاراته هیچ گاه سعی نداشتند با یک مشت کلمات کسی را وادار به درک و احساس چیزی کنند. بلکه همواره تلاش می کردند تا تماشاگران خود را در یک شرایط عملی و ملموس و با ایجاد انگیزه روانی آماده پذیرش مطالب کنند.

۷.سبکهای گوناگون، کاتا های مختلفی دارند این نکته را نیز باید توجه داشت که یک سلسله حرکات و تکنیکهای ویژه و مشخص زمانی کاتا نامیده میشود که بتوانند حالت روانی و فکری خاصی را در کاراته کا پدید آورند و یک هدف و منظور را دنبال کنند.

۸.به هرحال چون آموزش کاتا مستلزم دقت و صرف وقت زیادی است بدین جهت مربیان و استادان فن بایستی نسبت به یادگیری و مطالعه جزئیات آن زحمت فراوانی را متحمل شوند تا بتوانند به خوبی از عهده تعلیم کاتا بر آیند .هر کاتا با کاتای دیگر موارد زیادی اختلاف و مشابهت دارند.یعنی در مجموع مفهوم هر کاتا با دیگری متفاوت است همان گونه که اسم هر کاتا و معنی آن نمایانگر این تفاوت میباشند معمولا اساتید بزرگ علاوه بر یادگیری کاتا های گوناگون در یک یا دو کاتا تجربه و مهارت فوق العاده ای پیدا میکنند که همین امر موجب می شود در هنگام اجرای آن کاتا که شخصاٌ علاقمند هستند به زیبائی شگرفی دست پیدا کنند.

طبقه بندی: کیوکوشین و کاتا، تمرینات ورزشی،

تاریخ : سه شنبه 2 تیر 1394 | 02:03 ب.ظ | نویسنده : سن سی کریوند | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.